Regresní nárok
Regresní nárok je právo pojišťovny vymáhat zpět vyplacené pojistné plnění od pojištěného, pokud dojde k porušení podmínek pojistné smlouvy nebo zákonných povinností. Jinými slovy, pokud pojišťovna uhradí škody třetím stranám v rámci povinného ručení, může následně požadovat částku zpět od viníka nehody, pokud se ukáže, že k nehodě přispěl svým nezodpovědným chováním nebo porušením pravidel.
Regresní nárok slouží k ochraně pojišťovny před finančními ztrátami způsobenými chováním pojištěného, které nebylo v souladu se zákonem nebo podmínkami pojištění. Tento mechanismus zajišťuje, že pojišťovna nehradí škody způsobené hrubou nedbalostí nebo úmyslným jednáním pojištěného. Zároveň působí jako prevence a motivuje řidiče k dodržování pravidel silničního provozu a podmínek pojištění.
Mezi nejčastější situace, kdy může pojišťovna uplatnit regresní nárok, patří:
- Řízení pod vlivem alkoholu nebo drog: pokud viník nehody řídil vozidlo pod vlivem návykových látek, pojišťovna může požadovat úhradu vyplaceného pojistného plnění.
- Řízení bez platného řidičského oprávnění: pokud viník nemá platný řidičský průkaz nebo ho měl pozastavený, pojišťovna má právo vymáhat škodu zpět.
- Úmyslné způsobení škody: pokud viník způsobil škodu úmyslně, pojišťovna může požadovat náhradu celé částky.
- Technicky nezpůsobilé vozidlo: pokud byla nehoda způsobena závadou na vozidle, o které viník věděl, ale přesto s vozidlem vyjel, pojišťovna může uplatnit regresní nárok.
Pokud pojišťovna zjistí, že k nehodě došlo za okolností, které jí umožňují uplatnit regresní nárok, obvykle poškozenému škodu nejprve uhradí a poté zahájí vymáhání této částky od viníka nehody. Pojišťovna pošle pojištěnému výzvu k úhradě s podrobným odůvodněním, proč je regresní nárok uplatňován. Pokud pojištěný částku neuhradí dobrovolně, může pojišťovna vymáhání řešit soudní cestou.