Časté dotazy | Hypotéky

Jaká pojištění vyžadují banky při poskytnutí hypotečního úvěru?

Banky vyžadují v každém případě pojištění nemovitosti, kterou za úvěr ručíte. Některé banky pak za určitých podmínek (např. žádáte-li o úvěr sám nebo je Váš příjem oproti příjmům dalších spoludlužníků dominantní) podmiňují čerpání úvěru uzavřením životního pojištění. Můžete se setkat i se situací, že při sjednání životního pojištění získáte od banky výhodnější úrokovou sazbu.

Kolik stojí vyhotovení odhadu? A jak dlouho to trvá?

Orientačně 3-6 tis Kč v závislosti na typu nemovitosti (byt, rodinný dům, rekreační chalupa, domek), účelu hypotéky (koupě, výstavba, rekonstrukce), časovém požadavku na vyhotovení odhadu či úplnosti podkladů pro zhotovení odhadu. Doporučujeme předem se s odhadcem na podmínkách a termínech dohodnout. Neplatí v případě nebankovní hypotéky.

Mohu mít více doplňkových úvěrů najednou?

Ano, součet všech doplňkových úvěrů však nesmí přesáhnout 30 % tržní hodnoty nemovitosti, a zároveň s hypotečním úvěrem nesmí přesáhnout 85 % tržní hodnoty.

Mohu si vzít doplňkový úvěr přestože už mám hypotéku?

Ano, pokud výše hypotéky nedosahuje 85 % tržní hodnoty nemovitosti, kterou stanoví odhadce.

Chci si koupit stavební parcelu. Existují pro to nějaká omezení?

Koupě stavební parcely lze financovat pomocí hypotéky, ale opět je potřeba ručit jinou vhodnou nemovitostí.

Chci si koupit rekreační objekt, jsou pro to nějaké zvláštní podmínky?

Hypotékou můžete financovat rekreační chalupu nebo domek, nikoliv chatu. Zda se jedná o chatu či chalupu zjistíte např. z kolaudačního rozhodnutí nebo Vám poradí odhadce. Parametry definuje také stavební zákon.