Na co nezapomenout při výběru cestovního pojištění

Pro všechny cestovatele máme deset jednoduchých rad, které usnadní výběr optimálního cestovního pojištění:

1. Jedete na pracovní cestu, na dovolenou nebo za sportem?

Každé specifické riziko má jinou cenu. Věnujte proto pozornost tomu, co vše z plánovaných aktivit je zahrnuto v základní sazbě pojistného. Pokud provozujete rizikové sporty, zjistěte, zda váš sport je skutečně pojistitelný.

2. Jaké cestovní pojištění a s jakými limity nabízí CK nebo CA, se kterou cestujete?

Cestovní kanceláře a agentury mají většinou od pojišťoven produkty na míru. Zjistěte si, do jaké výše limitů vám budou uhrazena jednotlivá rizika (Např. léčebné výlohy v zahraničí mohou být omezeny částkou 1 milionu korun. To je například při cestě do USA nedostačující). Většina cestovních pojištění obsahuje i další pojištění – úrazu, zavazadel, odpovědnosti. I zde si zjistěte výši pojistných limitů.

3. Ověřte si rozsah cestovního pojištění na své platební kartě.

Zkontrolujte si rozsah pojistných rizik a výši pojistných limitů. Tyto informace najdete v pojistných podmínkách, které jste ke své platební kartě obdrželi, nebo vám je poskytne banka, která kartu vydala.

4. Nezapomeňte na výluky

Při každém sjednání cestovního pojištění se zeptejte, jaké základní výluky jednotlivá rizika mají. Abyste pak nebyli překvapeni, že např. váš pes na cestě způsobil odpovědnostní škodu a ta z cestovního pojištění nebude z důvodu výluky uhrazena. Pokud cestovní pojištění neobsahuje některé riziko, zeptejte se, zda vám pojišťovna povolí výjimku anebo si sjednejte jiný produkt, který pojištění na cesty řeší – příklad: pojištění zvířat v zahraničí může řešit pojištění odpovědnosti u majetkových druhů pojištění.

5. Pojistěte všechny, kteří s vámi cestují

I malé děti mají být na cestách pojištěné. I když si myslíte, že nebudou dělat nic nebezpečného, budou stále pod vaším dozorem a tak se jim nic nestane. Totéž latí pro seniory - i na odpočinkové dovolené se vyplatí mít cestovní pojištění, třeba pro případ nenadálých zdravotních potíží.

6. Co dělat v případě pojistné události?

Mějte na cestách určitě u sebe telefonický kontakt na asistenční službu. Běžná je asistence 24 hodin denně v českém jazyce po celém světě. V neposlední řadě vám poradí s dalšími formalitami po návratu zprostředkovatel pojištění nebo se obraťte na zákaznickou telefonickou linku pojišťovny.

7. Zjistěte si bezpečnostní situaci státu, kam jedete

Většina pojištění se nevztahuje na události vzniklé válkou nebo občanskými nepokoji. Krytí rizika terorismu naopak už bývá samozřejmostí. Existují státy, pro které vydává Ministerstvo zahraničních věcí upozornění. Tyto informace zjistíte na www.mzv.cz

8. Nespoléhejte pouze na pojištění v kartách EHIC

Zdravotní karta platí pouze ve státech Evropy a nekryje všechna rizika. Např. asistenci v českém jazyce, repatriaci, transport.

9. Zjistěte si, jaké nabízí pojišťovna aktuální výhody a slevy

I cena je pro mnohé rozhodující. Pojišťovny nabízí v různých obdobích slevy a nejrůznější výhody. Výhodné pro rodinu s dětmi bývají například „rodinné karty“ a časté jsou slevy pro různé věkové kategorie nebo množstevní slevy.

10. Kde se pojistit?

Prostřednictvím obchodní sítě zprostředkovatelů, nebo přímo u cestovní kanceláře. Pojišťovny nabízejí také on-line pojištění na svých webových stránkách. Těm, kteří se pojišťují na poslední chvíli a nechtějí nic vyplňovat, jen „zavolat a vyrazit“, přijde vhod pojištění po telefonu.


Ještě nevíte, kam se vypravit? Zkuste si vybrat v široké nabídce last minute zájezdů. Jestli se chystáte na lyže nebo snowboard, doporučuje server zimní dovolená.