Jak postupovat? | Povinné ručení

Pojištění střetu se zvěří

Připojištění střetu se zvěří

je volitelný druh pojištění, který můžete k povinnému ručení přidat. Toto pojištění vás chrání před finančními náklady spojenými se srážkou se zvěří. Pokud nemáte toto připojištění a dojde ke srážce se zvěří, budete muset hradit veškeré náklady na opravu vozidla a případné zdravotní následky sami.

Spoluúčast u připojištění střetu se zvěří

je částka, kterou musíte zaplatit ze svého kapsy při uplatnění pojištění. Částka spoluúčasti se může lišit v závislosti na vaší pojistné smlouvě. Obvykle platíte spoluúčast pouze tehdy, když využíváte své pojištění. U střetu se zvěří se spoluúčast může lišit podle pojišťovny a pojistné smlouvy.

Kolik škod je ročně způsobeno srážkami se zvěří?

se liší podle geografické oblasti a počtu divoké zvěře v dané lokalitě. Ve vysoce zalesněných oblastech nebo oblastech s velkým množstvím divoké zvěře může být více srážek se zvěří. Statistiky o množství škod v České Republice uvádí 70-80 tis. škod ročně.

Co dělat při nehodě se zvěří?

 • Zastavte vozidlo na bezpečném místě, pokud je to možné.
 • Pokuste se zabezpečit místo nehody, například postavením výstražných trojúhelníků.
 • Zavolejte místní policii a informujte je o nehodě.
 • Pokud je zvěř zraněná a nepředstavuje pro vás riziko, zavolejte místní zvěrolékaře nebo myslivce.
 • Informujte svou pojišťovnu o nehodě a postupujte podle jejich pokynů pro nahlášení škody.

Kdy a kde riziko střetu se zvěří hrozí nejvíce?

 • Riziko srážky se zvěří je obvykle vyšší v oblastech, kde je hojná divoká zvěř, zejména v lesnatých nebo venkovských oblastech.
 • Srážky se zvěří mohou být častější v období migračního chování zvěře, které se obvykle vyskytuje na podzim a na jaře.
 • Nejrizikovější čas je při stmívání a v brzkých ranních hodinách.

Lze srážce se zvěří zabránit?

Srážkám se zvěří se lze jen těžko zcela vyhnout, protože divoká zvěř může neočekávaně přeběhnout silnici. Nicméně existují opatření, která mohou snížit riziko srážky:

 • Udržujte opatrnost, zejména v oblastech s vysokým výskytem divoké zvěře.
 • Dodržujte dopravní značky a omezení rychlosti, zejména tam, kde jsou označeny zvěří varovné znaky.
 • Pokud vidíte zvěř na silnici nebo poblíž ní, snižte rychlost a buďte připraveni na to, že zvěř může náhle přeběhnout cestu.

Kupní smlouva (vzor)

Kupní smlouva na auto - vzor 2014 dle nového občanského zákoníku

Kupní smlouva na auto patří k nejžádanějším vzorům obecně platných smluv. Připravili jsme proto pro vás vzor kupní smlouvy na auto, který odpovídá všeobecně akceptovanému standardu. Náš vzor je sepsán podle občanského zákoníku a obecně je tak vhodnější pro fyzické osoby.

Co by měla kupní smlouva obsahovat

Identifikaci smluvních stran (kdo je prodávající, kdo je kupující) kupní smlouvy na auto dále také prohlášení prodávajícího, že je vlastníkem automobilu. Popis auta - tovární značka, typ, číslo motoru, karoserie, TP číslo, rok výroby auta, registrační značka a barva auta. Pokud je kromě automobilu i ještě něco další předmětem smlouvy je třeba to zde napsat. Doporučujeme v kupní smlouvě na auto uvést počet najetých kilometrů auta.

Před sepsání kupní smlouvy na auto

Věnujte čas před sepsáním kupní smlouvy na auto a tedy výběru správného auta. Pro výběr správného auta ke koupi je dobré prohlédnout více aut, provést zkušební jízdy, případně si před nákupem auta pozvat svého mechanika.

Omezení plateb v hotovosti

Maximální výše při platbě v hotovosti je 350 000 Kč.

Povinné ručení online

Povinné ručení si můžete během chvíle zařídit online přes internet nebo po telefonu. Bílou kartu již nemusíte tisknout, stačí pokud ji máte sebou v mobilu či tabletu.

Sjednejte si povinné ručení jednoduše online.
Výpočet ceny Sazby jednotlivých pojišťoven přehledně řazeny dle ceny zjistíte v kalkulčce povinného ručení.
Sjednání Pro sjednání pojištění Vám budou stačit pouze údaje z velkého technického průkazu.
Smlouva obratem Smlouvu s bílou kartou obdržíte během chvíle emailem.
Potvrzení návrhu smlouvy zaplacením Stačí jednoduše smlouvu zaplatit a jste pojištěni.
Jsme tu pro Vás Sjednáním naše služby nekončí. Obraťte se na nás kdykoliv, kdy změníte SPZ (RZ) a potřebujete nové doklady nebo když potřebujete jakékoliv změny na smlouvě či snad radu jak smlouvu ukončit.

Nejčastější dotazy k povinnému ručení.

Pro výpočet nejčastěji potřebujete pouze znát registrační značku vozidla a osobní údaje kvůli bonusu. Ke sjednání pak údaje z velkého technického průkazu vozidla.

Samozřejmě ano. Navíc pojišťovny přenáší bonus z povinného ručení i na havarijní pojištění, což pojištění výrazně zlevňuje.
Limity u povinného ručení jsou maximální částky, které pojišťovny v případě škody vyplatí. Nejnižší zákonný limit je 35 mil. Kč, kryje škody na každého zraněného a celkovou škodu pro škodu na majetku. Pojišťovny nabízí i mnohem vyšší limity, až 250 mil. Kč.
Bílou (původně zelenou kartu) kartu obdržíte při sjednání návrhu smlouvy. Můžete ji mít vytištěnou u svých dokladů v autě nebo ji mít k dispozici v mobilním zařízení.
Nechejte si pojištění přepočítat. Naše kalkulačky na povinné ručení online jsou zcela zdarma a nabízejí aktuální sazby pojištění, včetně akčních nabídek.
Povinné ručení Vám rádi sjednáme a s výběrem správně pojišťovny poradíme. Smlouvu uzavíráte přímo s pojišťovnou a platba za pojistné odchází vždy na účty pojišťoven.

Postup při nehodě

Desatero při dopravní nehodě

čtěte také co dělat při dopravní nehodě

Jak postupovat při dopravní nehodě

Pokud nejste povinni hlásit dopravní nehodu policii (nedošlo ke zranění nebo škoda nepřevyšuje 100 000 Kč), musíte se s druhým účastníkem (viníkem) nehody dohodnout na zavinění. Tuto dohodu je nejlépe učinit písemně a to na tiskopisu "Evropský záznam o dopravní nehodě". Alternativně je možné využít i volného listu papíru - na takovémto dokumentu musí být učiněna a oběma stranami podepsaná dohoda o zavinění.

Neprodleně hlaste pojistnou událost pojišťovně, u které jste pojištěni pro případ odpovědnosti za škodu z provozu vozidla (povinné ručení). Kontakty nalezenete na asistenční kartičce nebo v této tabulce.

Pojišťovna Telefonní číslo pro hlášení škod Asistenční služba Adresa pojišťovny
Allianz pojišťovna 800 170 000 Nepřetržitý provoz Allianz Assistance+420 283 002 780 Praha 8, Ke Štvanici 656/3 PSČ 18600
Česká pojišťovna 841 114 114 (pracovní den od 7 do 19 hodin) ČP Asistent+420 224 557 004 Praha 1, Spálená 75/16 PSČ 113 04
ČSOB Pojišťovna, člen holdingu ČSOB 800 100 777 (pracovní den od 7 do 17 hodin) +CSOB Asistence+420 272 101 077 Pardubice, Zelené předměstí Masarykovo náměstí čp. 1458 PSČ 532 18
Česká podnikatelská pojišťovna 841 444 555 Global+420 1220 Praha 4, Budějovická 5 PSČ 140 21
Dolnorakouská pojišťovna 543 128 411 Europe Asistance+420 221 586 618 Niederösterreichische Versicherung AG,Hybešova 42Brno,602 00
Generali Pojišťovna 844 188 188 (pracovní den od 8 do 18 hodin) Generali Assistance+420 221 586 666 Praha 2, Bělehradská 132 PSČ 120 84
Kooperativa 800 105 105 Global+420 1220 Praha 1, Templová 747 PSČ 110 01
Triglav pojišťovna 542 423 775, 542 423 776 Hlášení poj. událostí CORIS+420 261 222 444 Brno, ul.Novobranská 544/1 PSČ 60200
UNIQA pojišťovna 800 120 020 Uniqa Assistance+420 272 101 020 Praha 6, Evropská 136 PSČ 160 12
Wüstenrot pojišťovna 227 231 201 Wustenrot asistenční služby+420 227 231 200 Praha 5, nám. Kinských 602/2 PSČ 150 00

Výpověď povinného ručení (vzor)

PROČ PŘEJÍT K JINÉ POJIŠŤOVNĚ?

 • Nepřijdete o bonus. Vyježděné měsíce z předchozího pojištění Vám uznají všechny české pojišťovny ve formě slevy až 60%.
 • Výhodná cena. V kalkulačce povinného ručení jsou vždy nejaktuálnější sazby z ceníků pojišťoven, včetně akčních nabídek.
 • Telefonická podpora. V případě jakýchkoliv dotazů na produkty jednotlivých pojišťoven Vám profesionálně poradíme rozdíly mezi pojišťovnami.
 • Snadné sjednání. Smlouvu se zelenou kartou obdržíte ihned emailem.

JAK PŘEJÍT K JINÉ POJIŠŤOVNĚ?

Seznamte se s nejběžnějšími způsoby, jak ukončit smlouvu povinného ručení.

Výpověď smlouvy o pojištění k výročnímu dni

Výpověď smlouvy k výročíVětšina z nás má pojištění uzavřené jinému dni na dobu neurčitou a toto pojištění se každoročně obnovuje. Nezapomeňte, že pokud chcete smlouvu vypovědět, musíte tak učinit nejpozději 6 týdnů před koncem ročního pojistného období, poté to lze zase až za rok. U některých pojišťoven lze pojištění vypovědět k nejbližší platbě, proto na možný datum výpovědi je nejspolehlivější zeptat se u své pojišťovny.

Příklad: Loni 15. září jsem kupoval nové auto, kdy tedy mohu takovou smlouvu změnit? Pokud máte obvyklou smlouvu s ročním pojistným obdobím, můžete ji vypovědět kdykoliv v průběhu roku, nejpozději však 6 týdnů dopředu - tedy do 6.srpna.

JAK VYPADÁ VÝPOVĚD POJISTNÉ SMLOUVY?

Výpověď je nutné zaslat písemně na stávající pojišťovnu. Ve výpovědi by mělo být uvedeno jméno, bydliště, číslo pojistné smlouvy na povinné ručení, datum, podpis. Níže naleznete vzory těchto výpovědí.

Vzor výpovědi v PDF

Vzor výpovědi ve Wordu

Jak je to s bonusy, nepřijdu o ně?

Zároveň s ukončením smlouvy Vám pojišťovna je povinna do 15 dnů vystavit potvrzení o době bezeškodného průběhu. V době sjednání nové smlouvy tedy toto potvrzení pravděpodobně nebudete mít u sebe. Nevadí. Stačí uvést správný počet měsíců, sleva za bezeškodní průběh se Vám řádně započítá do ceny pojištění a jakmile toto potvrzení obdržíte, zašlete je pojišťovně. Zpravidla je toto potvrzení nezbytné doložit do 45 dnů od počátku nové pojistky.

Výpověď smlouvy bez udání důvodu

Výpověď smlouvy bez důvoduPokud jste sjednali ne zcela výhodné pojištění v autobazaru, autosalonu nebo u obchodníka na přepážce a cokoliv se Vám na smlouvě o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla nezamlouvá, lze ji vypovědět do 2 měsíců od data sepsání a to bez udání důvodů.

Takto lze ukončit libovolnou pojistnou smlouvu, vždy 2 měsíce od uzavření.

Příklad: Smlouva byla uzavřena 20.února, do kdy tedy mohu takovou smlouvu libovolně ukončit? Smlouvu můžete vypovědět kdykoliv v průběhu prvních 2 měsíců, nejpozději do 19.dubna.

Výpověď smlouvy z důvodu nesouhlasu s navýšením pojistného

Výpověď smlouvy nesouhlas s navýšením pojistnéhoKaždý rok Vám pojišťovna zasílá předem informaci o nové sazbě pojištění na další pojistné období. Pokud se Vám pojištění zdá přiliš vysoké - změňte jej. Pokud Vám však pojišťovna zašle tuto informaci méně než 6 týdnů předem, zdá se, že již nestihnete smlouvu tento rok vypovědět. Nicméně existuje tento druh výpovědi, kdy do 30 dní od obdržení tohoto dopisu lze smlouvu vypovědět z důvodu nesouhlasu s navýšením pojistného.

Takto lze ukončit libovolnou pojistnou smlouvu do 30 dní od obdržení složenky na další rok.

DALŠÍ DRUHY VÝPOVĚDÍ POVINNÉHO RUČENÍ

Výpověď smlouvy z důvodu prodeje vozidla

Výpověď smlouvy prodej vozidlaKaždý vůz jednoho dne dospěje do stavu, kdy už se jeho majitel pohlíží po vozidle novějším. V případě změny majitele vozidla lze ukončit pojistnou smlouvu zasláním kopie kupní smlouvy příslušné pojišťovně a poté bude smlouva k datu prodeje ukončena. Většina pojišťoven požaduje také navrácení zelené karty.

Takto lze ukončit libovolnou pojistnou smlouvu ihned po sepsání kupní smlouvy.

Výpověď smlouvy z důvodu uložení značek do depozitu

Výpověď smlouvy uložením do depozituPokud je vozidlo dočasně vyřazeno z evidence vozidel, nemusí být pojištěno. K následnému vrácení vozidla do evidence je nutné mít uzavřenou novou smlouvu o odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.

Takto lze ukončit libovolnou pojistnou smlouvu ihned po uložení značek do depozitu.

Výpověď smlouvy z důvodu trvalého vyřazení vozidla

Výpověď smlouvy uložením do depozituJe-li vozidlo trvale vyřazeno z evidence vozidel v tomto případě také končí smlouva odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. V každém případě informujte o této změně svoji pojišťovnu a přiložte kopii dokladu o likvidaci vozidla nebo trvalého vyřazení z evidence vozidel.

Takto lze ukončit pojistnou smlouvu ihned po vyřazení vozidla z registru.