České pojišťovně vzrostl zisk o 67 procent na 3,5 miliardy

14.8.2009
Česká pojišťovna

Pololetní hospodářský výsledek České pojišťovny dosáhnul jedné z historicky nejvyšších hodnot – 3,5 miliardy korun – když meziročně vzrostl o 67 procent z loňských 2,1 miliardy. Celkové předepsané pojistné dosáhlo podle metodiky České asociace pojišťoven v prvním pololetí 2009 výše 20 miliard korun.

„Na pozitivním výsledku hospodaření se projevily zejména snížené náklady firmy, zlepšený provozní výsledek, výnosy z investic a oživení finančních trhů ve druhém čtvrtletí roku,“ řekl generální ředitel České pojišťovny Ivan Vodička. „Česká pojišťovna svými výsledky prokázala, že je silnou společností, která je schopna za jakýchkoli okolností hospodařit tak, aby dostála všem stávajícím i budoucím závazkům vůči klientům,“ poznamenal Ivan Vodička.

Celkové předepsané pojistné dosáhlo v prvním pololetí 2009 výše 20 miliard korun, což představuje oproti předchozímu roku mírný pokles, když v neživotním pojištění patří k významným důvodům poklesu útlum pojištění finančních rizik, jež v důsledku hospodářské krize Česká pojišťovna považuje za rizikovou oblast, kterou bude i nadále opouštět. V neživotním pojištění činilo předepsané pojistné 13 miliard korun, v životním pojištění pak 7 miliard. Nejúspěšnějšími kategoriemi byly v prvním pololetí pojištění velkých rizik s 9% růstem, pojištění odpovědnosti občanů meziročně narostlo o 8 procent a pojištění domácích mazlíčků dokonce o 96 procent.

Vlastní kapitál České pojišťovny k 30. 6. 2009 vzrostl oproti stejnému období předchozího roku téměř o 7 miliard na 21,3 miliardy korun. Bilanční suma ke stejnému datu přesáhla 127 miliard korun a výše technických rezerv činila 92,1 miliardy korun.

Ve sledovaném období zvýšila mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s hodnocení České pojišťovny z A na A+ se stabilním výhledem. ČP tak dosáhla maximálního možného ratingu, který lze u nás získat. Stejnou známkou je totiž ohodnocena i Česká republika.