Kvůli přírodním kalamitám musela ČP řešit skoro 55 000 pojistných událostí

Povinné ručení Česká pojišťovna

Česká pojišťovna v roce 2010 zaznamenala jedno z největšího množství škody způsobených kalamitou v historii. Kdybychom sečetli loňské přírodní pohromy, zjistili bychom, že jejich počet přesahuje množství pojistných událostí, které byly nahlášeny během záplav v roce 2002 (tehdy jich bylo zaznamenáno asi 53 tisíc). Za rok 2010 se množství škod, které byly způsobeny kalamitou, vyšplhalo téměř k hranici 55 tisíc. Pojistné plnění za čtyři kalamity překračuje 2,3 miliardy Kč.

Kalamity roku 2010

  • Tíha sněhu (leden až březen) - nahlášeno cca 24 500 pojistných událostí.
  • Povodně (květen, Morava) - nahlášeno cca 11 500 pojistných událostí.
  • Povodně (srpen, severní Čechy) - nahlášeno cca 6 600 pojistných událostí.
  • Krupobití (srpen, Praha a střední Čechy) - nahlášeno cca 12 000 pojistných událostí.

Pokud jde o příčiny živelných škodních událostí v roce 2010, tak polovina jich vznikla v důsledku tíhy sněhu nebo námrazy a o zbývající polovinu se zhruba stejným dílem dělí krupobití, povodeň a záplava.

Co do počtu událostí byla tou nejrozsáhlejší kalamita z tíhy sněhu. Jen za období od ledna do března 2010 nahlásili klienti České pojišťovně 24,5 tisíc škod, což v porovnání se srovnatelným obdobím roku 2009 představovalo více než čtyřnásobný nárůst. K nejpostiženějším oblastem patřila severní Morava, střední Čechy a také Praha. Nejčastěji klienti hlásili škody na střešních krytinách, konstrukcích a okapových systémech, které roztrhal sníh spolu s mrznoucím deštěm. Řadu škod měly na svědomí také spadlé stromy a dráty elektrického vedení.

Zima se pak opět důrazně ozvala na konci listopadu a v průběhu prosince loňského roku, kdy sníh v krátké době a opakovaně doslova zasypal celou Českou republiku. Nejvíce škod měla Česká pojišťovna v souvislosti se sněhem v prosinci hlášeno z pojištění motorových vozidel. Šlo o téměř 20 000 pojistných událostí za stovky miliónů korun, což v meziročním srovnání představovalo 20% nárůst. Automobily klientů za nepříznivých podmínek utržily převážně menší škody s průměrnou výší kolem 30 000 Kč. Tato částka odpovídá rozsahu poškození vozidel, ke kterému právě kvůli sněhové pokrývce silnic dochází (např. pomačkané plechy, nárazníky a poškozené disky kol, zničená zpětná zrcátka a odřené boky vozidel při vzájemném míjení na zúžených silnicích apod.).

Přestože prosincová sněhová kalamita postihla nejvíce motoristy, sníh útočil také na majetek a zdraví občanů. V prosinci 2010 bylo České pojišťovně klienty hlášeno přes 1 300 pojistných událostí z pojištění majetku občanů. Tyto pojistné události byly primárně způsobeny tíhou sněhu nebo námrazy. Nejčastěji šlo o poškozené střešní krytiny a průměrná výše těchto majetkových škod se pohybovala kolem 16 000 Kč. České pojišťovně bylo z území celé ČR v roce 2010 hlášeno také přes 1 200 úrazů chodců, kteří upadli na neupravených chodnících. Dá se však očekávat, že počet hlášených úrazů tímto číslem nekončí a bude ještě dále narůstat. Tyto pojistné události jsou totiž mnohdy hlášeny se zpožděním, a to i několika týdnů či měsíců.