Rekordní zisk ČP

Povinné ručení Česká pojišťovna

Praha (2. března 2007) – Historicky rekordním ziskem ve výši 8,3 miliardy korun skončilo hospodaření České pojišťovny za rok 2006. Vyplývá to z předběžných nekonsolidovaných neauditovaných výsledků na základě mezinárodních účetních standardů.

V roce 2005 zisk činil 4,6 miliardy korun. Celkové předepsané pojistné České pojišťovny dle metodiky České asociace pojišťoven dosáhlo 39,7 miliardy korun.

„Na nárůstu zisku se v průběhu celého roku podílely jednorázové výnosy z prodeje některých aktiv, například eBanky a podílu ve stavební spořitelně Modrá pyramida, a dále pak nadstandardní výsledky finančního umístění především v posledním čtvrtletí roku 2006,“ vysvětluje generální ředitel ČP Lard Friese. Zajímavý byl také vývoj škod v průběhu roku. „Zatímco v prvním pololetí zatížily hospodaření mimořádné škody způsobené tíhou sněhu, povodněmi a silným větrem, které dosáhly celkem téměř 1,5 miliardy korun, mírná zima ke konci roku přispěla ke zlepšení škodního průběhu,“ dodal Friese.

Předepsané pojistné neživotního pojištění dosáhlo 26,5 mld. korun, což je přibližně stejně jako v předchozím roce. Velmi úspěšnou kategorií bylo tentokrát pojištění léčebných výloh, které meziročně v objemu předepsaného pojistného narostlo o 18 procent, a dopravní pojištění s 16 procentním růstem.

V oblasti běžně placeného životního pojištění narostlo předepsané pojistné o 4 procenta. Celkové předepsané pojistné životního pojištění se nicméně kvůli přetrvávajícímu poklesu zájmu trhu o jednorázová pojištění snížilo o 12 procent. „Vývoj v jednorázovém životním pojištění je způsoben především nízkými úrokovými sazbami a změnami preferencí klientů. Pro pojišťovny je nicméně mnohem důležitější trend v oblasti tzv. běžně placeného pojištění, které tvoří páteř stability pojistného trhu,“ vysvětluje Tomáš Machanec, náměstek pro životní pojištění ČP.

Vlastní kapitál ČP k 31.12.2006 dosáhl výše 17,1 mld. korun. Bilanční suma ke stejnému datu činila 122 mld. korun a hrubá výše technických rezerv 90 mld. korun.